Strony

Święta Śmierć

Motywy związane ze śmiercią w Meksyku można spotkać niemal wszędzie. Bardzo popularne są kolorowe czaszki, kupowane jako pamiątki przez turystów. Nie dziwi motyw śmierci na ulicznych graffiti czy figurki La Catrina (szkielet kobiety w eleganckiej sukni).
Będąc w Meksyku słyszałem historie związane z czczeniem Świętej Śmierci. Ktoś opowiadał o rytuałach, miejscach kultu czy o wyznawcach, którymi najczęściej są osoby działające na granicy prawa.
Poniżej krótka historia z ubiegłego roku z Meksyku.Pewnego dnia w czasie pieszej wędrówki między dwoma miasteczkami w stanie Oaxaca, pośrodku praktycznie niczego ujrzałem mały budynek przy którym zaplanowałem krótką przerwę. Po podejściu bliżej zorientowałem się, że to kapliczka Santa Muerte. Oczywiście postanowiłem zajrzeć do środka. Nie było drzwi, więc wejście nie stanowiło żadnego kłopotu. W środku zobaczyłem betonowy stół na którym znajdował się obraz Świętej Śmierci, figurki, palące się znicze i świeże owoce, świadczyło to że kapliczka jest odwiedzana przez “wiernych”. Mimo braku obecności jakichkolwiek osób postanowiłem odpocząć w innym miejscu. Szczerze mówić poczułem się nieswojo i mało komfortowo. Nie potrafię wyjaśnić czego się właściwie się obawiałem.

Wspomniana kapliczka.

Wnętrze.

Stragan na bazarze w Coatzacoalcos. Z pewnością to nie są suveniry.

Motyw ten przewija się również na tatuażach.

Podobne graffiti spotkałem praktycznie w każdym rejonie Meksyku.La Catrina.


Czaszki-pamiątki.